Zadbaj o swój wzrok!

Osobom w bardzo młodym wieku przeważnie wydaje się, że swoim stanem zdrowia muszą się przejmować wyłącznie ludzie starsi. Sam zapewne też tak uważasz i z tego powodu nie martwisz się ewentualnymi przypadłościami, które mogłyby ci dokuczać. Nie interesuje cię w żadnej mierze leczenie plamki żółtej czy jaskry, bo skoro od dzieciństwa nie masz nawet najmniejszych problemów ze swoim wzrokiem, uważasz, że nie jesteś narażony na te groźniejsze choroby oczu. Tak naprawdę mogą one jednak dotknąć każdego. Jeśli chciałbyś przynajmniej spróbować się przed nimi uchronić, musiałbyś zacząć dbać o swoje oczy już teraz. A jak możesz to zrobić?

Zadbaj najpierw o swoją dietę. Być może nie masz nawet pojęcia o tym, że taka witamina A jest wręcz zbawieniem dla ludzkiego wzroku – chroni go, pielęgnuje, a spożywana regularnie w odpowiednich dawkach może nawet poprawiać ogólne widzenie. Znajdziesz ją m.in. w marchewkach, które od teraz powinny stać się twoimi ulubionymi warzywami. Koniecznie dodawaj je do codziennych sałatek lub jedz w ich naturalnej postaci, polewając sobie ulubionym dipem przygotowanym na bazie jogurtu naturalnego. Możesz też przyjmować witaminę A pod postacią specjalistycznych suplementów diety. Jej niedobory należy bowiem uzupełniać, aby nie zaszkodzić swoim oczom.

Skoro nigdy wcześniej nie narzekałeś na swój wzrok, prawdopodobnie okulista Warszawa nawet nie miał szansy go przebadać. Korzystałeś wyłącznie z badań wykonywanych w placówkach edukacyjnych, polegających na odczytywaniu literek z umieszczonej na ścianie tablicy i próbach dostrzeżenia tych najmniejszych i najmniej wyraźnych napisów. Analiza wyników testu mogła przyczynić się do rozpoznania poważniejszych wad wzroku, ale dopiero co rozwijającej się wady nie można było dzięki niej odkryć. Nawet jeśli twoje oczy w latach szkolnych funkcjonowały prawidłowo, nie oznacza to wcale, że teraz jest dokładnie tak samo – powinieneś koniecznie to sprawdzić. Gdyby okazało się bowiem, że zaczyna u ciebie rozwijać się chociażby jaskra, musiałbyś zdecydować się na leczenie jaskry.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here