Chociaż niskie oprocentowanie lokat bankowych nie zachęca do oszczędzania, niemal 30 proc. Polaków lokuje nadwyżkę finansową właśnie w taki sposób. Mimo dostępności produktów długoterminowych, lokata trzymiesięczna cieszy się największą popularnością. Sprawdź, w jakich przypadkach warto ją założyć.

Powszechność lokat bankowych wynika przede wszystkim z bezpieczeństwa zdeponowanych środków oraz gwarancji zysków. Plusem jest także brak konieczności posiadania specjalistycznej wiedzy związanej z inwestowaniem, dzięki temu każdy może gromadzić środki na lokacie. To jednak nie są jedyne powody, dla których lokata trzymiesięczna może być dobrym rozwiązaniem.

Lokata trzymiesięczna – zasada działania

Lokata trzymiesięczna funkcjonuje na takiej samej zasadzie jak każda inna lokata – niezależnie od czasu jej trwania. Ulokowane pieniądze „pracują” przez czas określony w umowie – w tym przypadku przez okres 3 miesięcy. Następnie bank wypłaca środki powiększone o wypracowane odsetki – zgodnie z ustalonym oprocentowaniem albo dochodzi do automatycznego odnowienia lokaty na kolejny okres (niekoniecznie z takim samym oprocentowaniem).

Kiedy lokata trzymiesięczna to dobry wybór?

Istnieje wiele powodów, dla których warto zdecydować się na lokatę trzymiesięczną. Takie rozwiązanie weź pod uwagę, jeśli:

  • bank oferuje promocyjne oprocentowanie dla umów trwających 3 miesiące,
  • nie chcesz zamrażać środków na długi okres, ponieważ w najbliższym czasie będziesz korzystać z pieniędzy – teoretycznie wypłata środków przed zakończeniem umowy jest możliwa, ale trzeba liczyć się z koniecznością utraty wypracowanych odsetek,
  • liczysz, że w kolejnych miesiącach oprocentowanie lokat może wzrosnąć, np. na skutek podniesienia stóp procentowych.

Zanim zdecydujesz się na lokatę trzymiesięczną…

Lokata lokacie nie jest równa, dlatego przed wyborem konkretnej oferty porównaj dostępne możliwości. Przeanalizuj lokaty krótkoterminowe i zestaw je z lokatami długoterminowymi – być może te drugie okażą się korzystniejsze pod względem finansowym?

Przykład. Trzymiesięczna Lokata Standard w ofercie Toyota Banku oferuje 1,50%, podczas gdy Lokata Sprint 160 dni to oprocentowanie na poziomie 1,75%. Różnica jest wyraźna, a ponadto istnieje możliwość założenia aż 10 lokat jednocześnie.

Pamiętaj, że od wyboru dobrej lokaty zależy m.in. wysokość wypracowanych odsetek. Dlatego warto przeanalizować dostępne możliwości – po to, by pieniądze pracowały na maksymalny zysk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here