Jakie konsekwencje grożą za jazdę po alkoholu?

0
384

Alkohol i kierowanie pojazdami mechanicznymi to bardzo złe połączenie. Jeżeli potencjalne kary nie są zniechęcające, to świadomość pozbawienia kogoś życia albo trwałego kalectwa, powinna skutecznie zniechęcać do jazdy po alkoholu. Jednak co się stanie, gdy zostaniemy zatrzymani w stanie po spożyciu alkoholu?

Konsekwencje karne za jazdę po alkoholu

W polskim prawodawstwie wyróżnia się dwa zdarzenia związane z prowadzeniem pojazdów po alkoholu. Różne sankcjonowanie ze względu na zawartość alkoholu we krwi pozwala na dostawanie kary do winy.

Jeżeli badanie alkomatem albo innym urządzeniem stwierdzającym stężenie alkoholu stwierdziło zawartość 0,2 do pół promila (tj. jedna tysięczna) alkoholu we krwi albo na litr wydychanego powietrza od 0,1 mg do 0,25 mg alkoholu stwierdza się stan po spożyciu alkoholu.

Poniżej 0,2 promila albo 0,1 mg nie stwierdza się złamania prawa. Taka zawartość alkoholu jest według prawodawcy niewpływająca na bezpieczeństwo na drodze. Jednak po przekroczeniu pół promila albo 0,25 mg stwierdza się stan nietrzeźwości.

Stan po spożyciu alkoholem jest wykroczeniem a stan nietrzeźwości przestępstwem. Kierowca po spożyciu alkoholu otrzyma 15 punktów karnych. Ponadto w ramach rozprawy w sądzie otrzyma od pół roku do 3 lat zakaz prowadzenia pojazdów. Jeżeli kara ta będzie dłuższa niż rok, kierowca straci uprawnianie i będzie musiał ponownie uzyskać uprawniania do kierowania pojazdami. Jazda po alkoholu (przy stwierdzonym stanie po spożyciu alkoholu) wiąże się też z grzywną od 2500 do 30 000 złotych. Może być również orzeczona kara aresztu do 30 dni.

Przekroczenie pół promila alkoholu wiąże się z karą do 60 tysięcy złotych, ale nie niższą niż 5 tysięcy złotych. Zakaz prowadzenia pojazdów może wynosić nawet 15 lat, ale nie mniej niż 3 lata. Oznacza to, że po stwierdzeniu jazdy w stanie nietrzeźwości, kierowca traci uprawniania.

Konfiskata pojazdu nie dotyczy wszystkich

Krytykowana przez niektórych prawników propozycja konfiskaty pojazdu pijanych kierowców weszła w życie. Jednak nie każda jazda po alkoholu oznacza stratę majątku. Konieczne jest przekroczenie 1,5 promila alkoholu we krwi (albo 0,75 mg na litr wydychanego powietrza). Pojazd straci też kierowca w stanie nietrzeźwości (tj. od 0,5 promila alkoholu), która spowoduje wypadek. Odebranie pojazdu obejmuje również recydywistów. Zatrzymanie ponownie za jazdę po spożyciu alkoholu w okresie dwóch lat oznacza utratę pojazdu.

W przypadku pojazdów, które mają być skonfiskowane, w których występuje jedność ukaranego kierowcy i właściciela, pojazd będzie przekazywany wyrokiem sądu na poczet skarbu państwa. Jeżeli pojazd będzie miał innego właściciela (też leasingowane czy wypożyczane), ukarany kierowca będzie musiał zapłacić nawiązkę w wartości rynkowej, ale nie mniej niż 5 tysięcy złotych i do 100 tysięcy złotych.

Jeżeli zostaliśmy zatrzymani za jazdę po spożyciu alkoholu albo w stanie nietrzeźwości, niezwłocznie powinien nam pomóc adwokat. Jazda po alkoholu jest bardzo wrażliwym zagadnieniem i dostosowanie kary do rzeczywistej winy będzie ściśle powiązane ze sprawiedliwością systemu prawnego. Dlatego tak ważne jest wskazanie na przesłanki, które mogą ograniczyć niekorzystne skutki popełnionego czynu. Warto skorzystać z kancelarii, która specjalizuje się w podobnych sprawach i zna od podszewki metody działania wszystkich organów państwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here