kasa fiskalna

Kto jest zobowiązany do ewidencjonowania sprzedaży swoich towarów lub usług za pomocą kasy fiskalnej i jaki model kasy fiskalnej powinien wybrać? Sprawdzamy aktualne przepisy, podpowiadamy od kiedy i dla kogo obowiązkowe są kasy fiskalne online.

Obowiązkowa kasa fiskalna – dla kogo?

Kasa fiskalna to już obowiązek dla wielu przedsiębiorców, nie tylko tych prowadzących sklepy, ale również świadczących usługi prawnicze, budowlane, a nawet dla lekarzy. Co więcej, tacy przedsiębiorcy prowadzący sprzedaż towarów lub usług muszą jak najszybciej wymienić tradycyjne urządzenia fiskalne na kasy fiskalne online, czyli takie, które automatycznie przekazują dane do Centralnego Repozytorium Kas. Podatnicy, na których spoczywa obowiązek wymiany kasy zostali podzieleni na trzy grupy, pierwsza z nich miała nabyć kasy fiskalne online do 31 grudnia 2019, druga (w tym m.in. branża gastronomiczna) do 30 czerwca 2020, a trzecia (branża kosmetyczna, usługi budowlane, medyczne) do 31 grudnia 2020. Jednak w związku z pandemią koronawirusa terminy te uległy zmianom. Zatem kto i do kiedy musi nabyć kasę fiskalną online? Co na ten temat mówią aktualne przepisy?

Kasy online – od kiedy? Aktualne przepisy

Od stycznia 2020 roku kasy fiskalne online powinny się już znajdować m.in. w warsztatach samochodowych i na stacjach benzynowych. Z kolei od stycznia 2021 roku do ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych online zobowiązane zostały działalności, które:

  • świadczą usługi związane z wyżywieniem (sezonowe lub stałe), czyli restauracje i inne placówki gastronomiczne,
  • sprzedają brykiet, węgiel i inne tego typu paliwa stałe przeznaczone do celów opałowych.

Z kolei do lipca 2021 roku na wymianę kasy fiskalnej na model online mają czas podatnicy z trzeciej grupy, czyli firmy fryzjerskie, kosmetyczne, kosmetologiczne, kancelarie prawne, firmy budowlane, przedsiębiorcy świadczący usługi w zakresie opieki medycznej (w tym lekarze i lekarze dentyści).

A co tacy przedsiębiorcy powinni wiedzieć o kasach fiskalnych online i na jaki model mogą się zdecydować?

Jak wybrać kasę fiskalną?

Przede wszystkim wybierając kasę fiskalną, powinni dobrać ją do potrzeb swojej działalności. Na przykład lekarzom i branży beauty polecamy urządzenie fiskalne z antybakteryjną obudową z jonami srebra, z kolei małym placówkom gastronomicznym – lekką i niewielką kasę fiskalną o wytrzymałej baterii. Wybierając odpowiedni model urządzenia fiskalnego, warto również zwrócić uwagę na wielkość bazy PLU, czyli liczbę kodów towarowych, jakie można zaprogramować w kasie fiskalnej.

Branża budowlana, a także przedsiębiorcy, którzy często pracują „w terenie”, powinni wybrać model odporny na działanie czynników atmosferycznych oraz umożliwiający pracę w skrajnych warunkach. Warto również zwrócić uwagę na wyświetlacz, najlepiej jeśli jest on solidny i odporny na zachlapania.

Alternatywą dla kasy fiskalnej jest drukarka fiskalna online, jednak to urządzenie sprawdzi się wyłącznie w dużych przedsiębiorstwach, a także w przychodniach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here