„Programowanie VBA” to wyrażenie, które niezwykle często pojawia się w kategorii „wymagania” w ofertach pracy. Analiza dostępnych ofert pozwala zauważyć, iż ta umiejętność jest pożądana wśród pracowników biurowych – nie tylko analityków, programistów czy informatyków, ale nawet częściej pracowników działów administracyjnych, finansów, HR etc.

Dlaczego tak jest? VBA (Visual Basic) to język programowania, umożliwiający nagrywanie i pisanie makr dla programów systemu Microsoft Office, takich, jak PowerPoint, Word, Excel i inne. Makro jest zestawem instrukcji, które komputer powinien wykonać, czyli prostym programem. Najczęściej stosuje się je do automatyzacji powtarzalnych operacji, takich, jak np. wydobywanie z pliku Excela nazw arkuszy i zawartości określonych komórek lub wypełniania komórek określonym tekstem.

Za pomocą VBA można również definiować funkcje, jeśli potrzebujemy pewnej skomplikowanej formuły która nie jest predefiniowana. Jak więc widać, wykorzystanie VBA pozwala usprawnić pracę poprzez oszczędzenie wykonywania wiele razy tej samej czynności. Automatyzacja zmniejsza również ryzyko błędu, spowodowanego znużeniem pracownika.

Co istotne, mnóstwo wysokiej jakości materiałów dotyczących VBA jest dostępne za darmo w Internecie, a posiadając system Microsoft Office jesteśmy w stanie uczyć się go w praktyce, co stanowi najlepszą metodę nauki. Z tego względu naprawdę warto zainteresować się nauką VBA i podwyższyć w ten sposób swoje kwalifikacje oraz zyskać szansę na znalezienie dobrze płatnej i ciekawej pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here