Czym jest papier firmowy i komu może się przydać?

W dzisiejszych czasach, w których większość komunikacji odbywa się za pośrednictwem poczty elektronicznej, a papierowa poczta to głównie reklamy, możesz rzetelnie zapytać: po co komu jeszcze jest potrzebny papier firmowy? Natomiast, jeśli jesteś przedstawicielem młodego pokolenia przedsiębiorców, możesz się nawet zastanawiać, czym jest ten dumnie nazywający się produkt. Dla jednych i drugich jest niniejszy poradnik.

Papier firmowy – co to takiego?

Papier firmowy to niestandardowe, wstępnie zadrukowane artykuły papiernicze. Zanim komputery osobiste stały się popularne, kiedy firma chciała komunikować się ze światem zewnętrznym. Wtedy 

ktoś z biura chwytał arkusz papieru firmowego i wkładał go do maszyny do pisania i pisał list, który następnie był:

  • umieszczany w idealnie dopasowanej kopercie,
  • zapieczętowany,
  • wysyłany pocztą.

Więc, dlaczego ktokolwiek miałby dzisiaj przejmować się papierem firmowym, a tym bardziej wydawać pieniądze na jego drukowanie? Ponieważ wciąż zdarza się, że wysyłanie wiadomości w formie papierowej jest korzystne (a czasem nawet wymagane), a Twój papier firmowy jest tak naprawdę składnikiem wizerunku Twojej marki.

Dobrze zaprojektowany papier firmowy, profesjonalnie wydrukowany na papierze premium, to sposób na powiedzenie „Dbam o jakość w każdym aspekcie mojej działalności”.

Projektowanie skutecznego papieru firmowego

Jest kilka rzeczy do rozważenia przy projektowaniu papieru firmowego. Musisz zamieścić w nim absolutne podstawy, takie jak to:

  • kim jesteś,
  • gdzie jesteś,
  • jak się z tobą skontaktować.

Są to właściwie te same informacje, które umieścisz na wizytówce: nazwa firmy, logo, adres fizyczny, e-mail, telefon, faks i adres internetowy i być może slogan. Możesz jednak pokusić się o więcej niż podstawy, jak informacje o tym, jakie są inne sposoby utrzymywania kontaktu, takie jak Facebook, Twitter lub Skype. Klinika medyczna może wymienić nazwiska lekarzy w gabinecie, a kancelaria prawnicza może wymienić nazwiska partnerów. Niektóre organizacje charytatywne wymieniają głównych darczyńców lub sponsorów, lub nazwiska ich dyrektorów.

Przy projektowaniu papieru firmowego łatwo dać się ponieść emocjom. Pamiętaj tylko, że celem jest znacząca platforma do wysyłania pisemnej komunikacji. Oznacza to, że musisz zostawić miejsce na treść, a projekt wizualny papieru firmowego nie powinien odwracać uwagi odbiorcy od treści. Uprość go i używaj mądrze, po prostu nie przesadzaj – odpuść sobie fantazyjne dodatki, bo prawdopodobnie nie są one już warte dodatkowych pieniędzy.

Papier firmowy – wskazówka dodatkowa

Jeśli uważasz, że nie będziesz często korzystać z papieru firmowego – nie zamawiaj jego dużej ilości. Musisz pamiętać, że wystarczy jedna, nawet mała zmiana, taka jak nowy adres fizyczny lub numer telefonu, aby papier firmowy był bezużyteczny i trzeba zamawiać zaktualizowany projekt.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here