5 najpopularniejszych typów kont bankowych

0
1605

Współczesne banki przedstawiają klientom wachlarz możliwości w wyborze swoich produktów. Prześcigają się w modernizacji kont, promocjach dla nowych i stałych klientów czy obsłudze online.

W gąszczu propozycji wybór bywa trudny, dlatego często w tej sytuacji pomocny staje się Internet, w którym bez trudu możemy odnaleźć porównywarki poszczególnych rodzajów kont. Do wyboru mamy między innymi: konta osobiste, oszczędnościowe czy walutowe. Poniżej przedstawiamy przekrój najpopularniejszych typów kont bankowych. Zapraszamy do lektury!

Konto osobiste 

Rachunki osobiste to podstawowe konta bankowe prowadzone dla osób fizycznych.  Z reguły  utrzymanie konta jest bardzo niskie lub wręcz darmowe. Wiele banków oferuje darmowe prowadzenie konta, jednak z pewnymi warunkami. Zazwyczaj dotyczą one wysokości wpływów na konto. Należy pamiętać, że środki przez nas gromadzone na tym rodzaju rachunku nie są oprocentowane. Konto osobiste służy przede wszystkim do przechowywania funduszy pochodzących z tytułu wynagrodzenia, renty czy emerytury, a także do dokonywania różnego rodzaju transakcji (zakupy, opłata czynszu). Obecnie w większości instytucji bankowych posiadacz rachunku osobistego otrzymuje do niego dostęp za pośrednictwem Internetu. Dzięki posiadaniu konta online, Klienci banków mogą dokonywać transakcji nie wychodząc z domu.

Konto firmowe

Równoległym do rachunku osobistego jest rachunek firmowy przeznaczony dla osób prowadzących działalność gospodarczą lub spółki prawa handlowego. To tutaj powinny wpływać środki z tytułu prowadzonej działalności, jak również firma może regulować swoje zobowiązania wobec innych podmiotów czy pracowników.

Konto oszczędnościowe

Kolejnym rodzajem usługi dostępnej dla klientów indywidualnych jest rachunek oszczędnościowy. Konto to charakteryzuje się połączeniem cech konta osobistego i lokaty. Środki znajdujące się na takim rachunku są oprocentowane, z drugiej jednak strony w odróżnieniu od lokaty posiadacz konta ma swobodny dostęp do zgromadzonych funduszy bez utraty odsetek.

Do utworzenia rachunku oszczędnościowego zazwyczaj konieczne jest posiadanie konta osobistego.

Konto walutowe

Ten typ konta dostępny jest zarówno dla klientów biznesowych, jak i indywidualnych osób fizycznych. Jak sama jego nazwa wskazuje, służy ono do wykonywania transakcji w obcej walucie. W przypadku spółek lub osób prowadzących działalność gospodarczą, środki, które wpływają na rachunek walutowy pochodzą z tytułu prowadzenia działalności czy sprzedaży towarów lub usług zagranicznym kontrahentom. Klientom indywidualnym najczęściej służy ono do spłaty zadłużenia w obcej walucie.

Konto dla młodych

Konta młodzieżowe lub studenckie (inaczej zwane kontami dla młodych) to dwa, można rzec takie same konta, ponieważ jedynym różnicującym elementem jest przedział wiekowy właścicieli. I tak konto młodzieżowe skierowane jest do osób w wieku 13-18 lat, zaś studenckie do osób w wieku 18-26 lat.

W tym przypadku prowadzenie konta wiąże się z bardzo niskimi bądź wręcz zerowymi kosztami.

Wpis powstał we współpracy z LoanMe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here