Wszystko co musisz wiedzieć o narzędziach HR

Czym są narzędzia HR

W dzisiejszych czasach wszystkie procesy w biznesie są stopniowo usprawniane. Wdraża się coraz więcej innowacyjnych i nowoczesnych rozwiązań, które pomagają w codziennych czynnościach. Usprawnienia, głównie w postaci nowoczesnych narzędzi HR, dotarły również do czynności i procesów kadrowych.

Narzędzia HR to zbiór praktycznych rozwiązań dla branży HR. Wśród najpopularniejszych możemy wymienić: systemy premiowe, systemy ocen pracowniczych i świadczeń dodatkowych. Narzędzia te to także gry szkoleniowe i rekrutacyjne, testy kompetencyjne, analiza psychometryczna, analiza grafologiczna, czy takie nowoczesne rozwiązania jak wideorekrutacja, czy też program adaptacyjny nowych pracowników.

Gdzie wykorzystuje się narzędzia HR

Narzędzia HR mogą być z powodzeniem wykorzystywane zarówno przez indywidualnych pracowników jak i cały dział danej organizacji. Pracownicy HR pracują z ludźmi – zajmują się rekrutacją przyszłych pracowników, szkoleniem, motywowaniem oraz zwalnianiem pracowników. Innymi słowy odpowiadają za politykę personalną.

Nnajlepiej sprawdzą się w organizacjach, w których procesy rekrutacyjne prowadzi się często i na dużą skalę oraz tam, gdzie rotacja pracowników jest duża. Wykorzystanie nowoczesnych narzędzi w branży HR nie wszędzie będzie wyglądało tak samo. Wiele zależy od struktury organizacyjnej firmy, jej wielkości i charakteru oraz od typu stanowisk, na które poszukiwani są pracownicy.

Zalety wykorzystania

Każdy pracodawca chce przyjąć na dane stanowisko odpowiedniego kandydata, który nie tylko będzie posiadał odpowiednie kwalifikacje, ale także będzie miał szansę wpisać się osobowościowo w strukturę firmy. Stosowanie narzędzi w branży HR pozwala na dokładną selekcję i uporządkowanie zgłoszeń kandydatów, a także na oszczędność czasu i zasobów.

Zalet z wdrożenia narzędzi rekrutacyjnych w przedsiębiorstwie jest tak wiele, że nie sposób wszystkich wymienić. Skupimy się na tych kluczowych. Po pierwsze – wspomniana wcześniej oszczędność czasu, po drugie – usprawnienie pracy działów HR, po trzecie – element wyróżniający na tle konkurencji, swojego rodzaju przewaga na rynku, po czwarte – narzędzia HR dostarczają wiele informacji na temat stylu zachowania pracownika i pozwalają już na etapie rekrutacji stwierdzić, czy będzie on pasował do zespołu, czy nie. Po piąte – to również wsparcie dla pracownika w procesie planowania ścieżki jego przyszłej kariery.

Gotowość branży na zmiany

Jak pokazują wyniki badania firmy Deloitte, specjaliści z branży zarządzania zasobami ludzkimi są w coraz większym stopniu gotowi na zmiany, oznaczające między innymi wdrażanie nowoczesnych narzędzi w branży HR.. Biorąc pod uwagę obecny trend, działy HR powinny przeobrażać się w stronę organizacji nakierowanych na realizowanie strategicznych projektów związanych z całościowym procesem zarządzania ludźmi. Powinny być one koordynowane na poziomie zarządu i wdrażane we współpracy z liniami biznesowymi.

Jeśli zainspirował Cię opisywany tutaj temat wykorzystania narzędzi w branży HR, to zapraszamy do odwiedzenia strony: elevatosoftware.com , gdzie dowiesz się więcej o nowoczesnych rozwiązaniach w zarządzaniu zasobami ludzkimi. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here