Jak powszechnie wiadomo, w obecnym świecie dominuje przekonanie, że nikt ani nic nie jest doskonałe. Z pewnością, teoria te jest niewątpliwie bardzo prawdziwa i słusznie stosowana. Nawet najlepszy produkt posiada swoje wady i złe strony. Nie inaczej jest w przypadku monitorów LCD, które w porównaniu do poprzedników w pewnych aspektach wypadają odrobinę gorzej. Posiadają także pewne, malutkie niedociągnięcia.

Pierwszym, które zdecydowanie jest widoczne oraz rzuca się w oczy jest zjawisko zanikania obrazu. Gdy patrzy się na taki monitor pod ostrym kątem z boku lub z góry, to obraz jest niewyraźny, zaciemniony i niekomfortowy do patrzenia. Efektu zanikania obrazu można doświadczyć w bardzo prosty sposób. Wystarczy popatrzyć na monitor na dobrej wysokości oraz odległości – można zaobserwować niesamowicie wyraźny obraz. Jednak, na tym samym monitorze obraz nie będzie już tak wyraźny, gdy będzie patrzyło się na niego ze zbyt ostrego kąta, z boku.

Dla kontrastu, w monitorach CRT obraz widoczny jest pod każdym kątem. Kolejną wadą monitora LCD jest czas reakcji. Nie tyle jest to może wada, co fakt, że w porównaniu do monitorów CRT czas reakcji jest zdecydowanie większy. Jedynie najlepsze monitory LCD mają porównywalny czas reakcji do monitorów CRT. Warto również dodać, że wysoki czas reakcji ma bezpośredni związek ze smużeniem. Jak powszechnie wiadomo, smużenie, które występuje w niektórych modelach LCD, to niepoprawne wyświetlanie obrazu, który jest bardzo szybko zmieniany (na przykład problem pojawia się w filmach, gdzie obraz zmienia się bardzo szybko). Kolejną sprawą jest odwzorowywanie kolorów.

W monitorach LCD odwzorowanie kolorów jest gorsze, w porównaniu do monitorów z gatunku CRT. To z pewnością jest minusem monitorów LCD. Szczególnym problemem jest odwzorowanie czerni. Nie jest ona odwzorowana w poprawny sposób. Jednak, mimo tych wszystkich wad, monitor LCD jest znakomitym wyborem, gdyż minusy te nie są bardzo uciążliwe i nie przeszkadzają w codziennym korzystaniu z komputera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here