USA

Stany Zjednoczone to trzecie najczęściej odwiedzane przez turystów państwo świata – jak pokazują raporty Światowej Organizacji Turystyki każdego roku do USA przybywa ponad 80 mln odwiedzających, w tym ok. 80 tys. Polaków. Niedawne wprowadzenie ruchu bezwizowego stanowi doskonałą okazję na wczasy w Stanach Zjednoczonych bez zbędnych formalności i wysokich opłat administracyjnych. Jeżeli planujesz odwiedziny w krainie wielkich wieżowców, ale zastanawiasz się nad tym, które miasta należy odwiedzić, przygotowaliśmy dla ciebie dwa gotowe pomysły na udane wczasy w USA!

Śladami ojców założycieli, czyli z wizytą na Wschodnim Wybrzeżu

Najpopularniejszym kierunkiem turystycznym w USA jest bez wątpienia Wschodnie Wybrzeże, na którym znaleźć można amerykańską stolicę Waszyngton, a także Nowy Jork oraz Filadelfię, ogromne metropolie pełne zabytków i atrakcji turystycznych.

Nowy Jork

Wycieczkę po Wschodnim Wybrzeżu najlepiej jest rozpocząć od Nowego Jorku, do którego kierowane jest większość lotów z Polski. Na zwiedzanie Wielkiego Jabłka warto jest zarezerwować co najmniej cztery dni. Do obowiązkowych punktów planu zwiedzania Nowego Jorku bez wątpienia zaliczyć można spacer na Wall Street, odwiedziny w sąsiednim National September 11 Memorial & Museum, odpoczynek wśród drzew Central Parku, wizytę na Times Square, a także przejażdżkę promem na Ellis Island i zrobienie zdjęć u stóp Statuy Wolności.

Filadelfia

Po zwiedzeniu Nowego jorku należy koniecznie udać się na południe, do Filadelfii, czyli historycznej stolicy USA. To właśnie tam znaleźć można liczne historyczne zabytki takie jak gmach miejskiego ratusza, Park Niepodległości czy świetnie zachowaną rezydencję, w której mieszkał Tadeusz Kościuszko. Miasto słynie na cały świat z Philadelphia Museum of Art, które szczyci się ogromną kolekcją dzieł sztuki stworzonych przez najważniejszych amerykańskich artystów. Wizytę z Filadelfii warto jest zakończyć odwiedzinami pod The Rocky Statue oraz wejściem słynnymi schodami, którymi wbiegał filmowy Rocky.

Waszyngton

Stolica państwa i siedziba prezydenta to obowiązkowy punkt każdego przedsięwzięcia takiego jak wycieczka do USA. Podczas wizyty w Waszyngtonie warto jest odwiedzić Kapitol Stanów Zjednoczonych, w którym mieści się ciekawe muzeum, a także przejść się obok Białego Domu – najlepiej strzeżonego obiektu na planecie. W okolicy Białego Domu znajduje się Mauzoleum Abrahama Lincolna, gdzie znaleźć można słynny marmurowy pomnik upamiętniający szesnastego prezydenta USA. Miłośnicy historii powinni odwiedzić Jefferson Memorial, a naukowcy czuć się będą jak ryba w wodzie podczas wizyty w National Air and Space Museum oraz w Muzeum Historii Naturalnej. Wycieczkę po Wschodnim Wybrzeżu warto jest zakończyć pod majestatycznym Pomnikiem Waszyngtona, który dominuje nad panoramą miasta.

Złoty stan USA, czyli z wizytą w Kalifornii

Jeżeli chodzi o stany w USA, Kalifornia jest nietypowym wyjątkiem. Nie dość, że „złoty stan” był niegdyś niezależną republiką, to na dodatek mieszka w nim więcej mieszkańców niż w Polsce! Choć Zachodnie Wybrzeże pod względem popularności wśród turystów nieznacznie ustępuje wschodniemu, warto jest odwiedzić dwa najważniejsze miasta Kalifornii: Los Angeles i San Francisco.

Los Angeles

Miasto aniołów bywa nazywane światową stolicą nierówności – obok bogatych celebrytów zamieszkujących okolice Hollywood Hills żyją tysiące bezdomnych koczujących na ulicach. Wizytę w LA warto rozpocząć spacerem po Hollywood Walk of Fame, słynną aleją, na której znaleźć można wmurowane w chodnik gwiazdy upamiętniające gwiazdy amerykańskiego showbiznesu. W okolicy Hollywoodu znaleźć można kilka studiów filmowych, które pozostają otwarte dla zwiedzających – szczególnie ciekawym miejscem jest siedziba Universal Studios. Podczas wycieczki do Los Angeles warto jest także przejechać się po bogatej dzielnicy Beverly Hills oraz odwiedzić znajdującą się w centrum Walt Disney Concert Hall, która wydaje się być żywcem wyjęta z dalekiej przyszłości.

San Francisco

Po zwiedzeniu Los Angeles warto jest udać się na północ, do San Francisco, serca Doliny Krzemowej. To właśnie w tym mieście siedziby mają najważniejsze amerykańskie koncerny technologiczne takie jak Apple czy Google. Prawdziwym symbolem San Francisco jest słynny most Golden Gate, na którym znaleźć można kilka punktów z niesamowitym widokiem na panoramę miasta. W centrum San Francisco warto jest zajrzeć do Alamo Square Park, w okolicy którego znaleźć można liczne zabytkowe kamieniczki. Dobrym pomysłem jest także wejście na szczyt Coit Tower, z której roztacza się cudowny widok na miasto. Miłośnicy historii powinni wykupić rejs na wyspę Alcatraz, znaną m.in. ze słynnego filmu „Ucieczka z Alcatraz”. Na terenie wyspy mieści się nieczynne więzienie, a w nim niezwykle ciekawe muzeum, w którym poznać można skomplikowaną historię amerykańskiego więziennictwa. Wizytę w San Francisco warto jest zakończyć spacerem po Fisherman’s Wharf, turystycznym nabrzeżu pełnym knajp i parków rozrywki, spośród których wyróżnia się Pier 39, przy którym znajduje się ogromne oceanarium.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here