Mimo wprowadzenia narzędzi informatycznych w zakresie zarządzania obszarem magazynowym przedsiębiorstwa, nie jesteś do końca zadowolony z efektów? Sprawdź jakie rozwiązania wybrać!

Sprawne zarządzanie procesami logistycznymi jest jedną z kluczowych kwestii zarówno w firmach produkcyjnych jak i handlowych. Dynamika zmian w obszarze planowania pracy przedsiębiorstw w przeciągu ostatnich lat sprawia, że obecnie nie sposób sobie wyobrazić funkcjonowania przestrzeni magazynowej, która nie byłaby sterowana z wykorzystaniem narzędzi informatycznych. Stąd dostawcy rozwiązań prześcigają się w ofercie, obiecując użytkownikom coraz mocniej zaawansowane rozwiązania. Przyjrzyjmy się możliwościom.

ERP czy WMS?

Do najpopularniejszych rozwiązań mających gwarantować porządek działań magazynowych należą systemy WMS oraz ERP. Te pierwsze są kategorią systemów informatycznych wykorzystywanych do zarządzania procesami magazynowymi i w założeniu mają służyć tylko i wyłącznie koordynowaniu prac logistycznych i usprawniać wszystkie procesy, które na magazynach zachodzą. Rozwiązania ERP są kategorią modułowych systemów informatycznych wykorzystywanych do skoordynowanego zarządzania wszystkimi procesami zachodzącymi w przedsiębiorstwie, także tymi związanymi z logistyką magazynową. W licznych publikacjach zarówno naukowych, jak i publicystycznych trwa spór co do tego, które rozwiązanie bardziej „opłaca się” wybrać i dlaczego. Jako wiodącą zaletę rozwiązania WMS naukowcy i praktycy wymieniają m.in. większą elastyczność w konfiguracji i dużo szersze możliwości zarządzania adresacją lokalizacji czy kolejkowaniem wydań. Z drugiej strony, zastosowanie ERP (z wbudowanym modułem gospodarki magazynowej) sprawdza się z uwagi np. na fakt, że moduł magazynowy jest już na wstępie zintegrowany z pozostałymi obszarami systemu, takimi jak np. produkcja, handel-magazyn, zarządzanie dokumentacją, finanse i księgowość czy kadry i płace. Zmniejsza to często występujące przy integracji WMS problemy z aktualizacją stanów magazynowych. Zaletą obsługi logistycznej wyłącznie w systemie ERP jest także krótszy czas wdrożenia i jego mniejsza pracochłonność (a co za tym idzie niższe koszty).

ERP a funkcjonalności WMS!

A gdyby połączyć bezpieczeństwo i gwarancję koordynacji procesów płynącą z wykorzystania rozwiązania ERP z szeroką funkcjonalnością systemów WMS? Umożliwia to moduł Logistyka Streamsoft Prestiż. Zapewnia on m.in.: obsługę magazynu z podziałem na miejsca składowania i bez miejsc składowania, generowanie dokumentów logistycznych (z rozdziałem prac na poszczególnych magazynierów), obsługę jednostek logistycznych, szczegółowe planowanie ruchów na magazynach czy wsparcie procesów wykonywanych w magazynach wysokiego składowania. Wśród możliwości modułu warto z osobna wymienić także:

• generowanie marszruty (optymalnej ścieżki pobrań)
• tworzenie statystyk dotyczących pracy magazynierów
• paletowanie
• weryfikację wydań i przyjęć
• obsługę identyfikatorów i kodów kreskowych (standard GS1)
• szeroki zakres kontroli jakości

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here