farmaceuta

Praca w aptece z pozoru może wydawać się bardzo prosta i ciekawa. Jest to jednak zajęcie, które wymaga odpowiedniego przygotowania merytorycznego. Okazuje się, że praca przy lekach może być interesująca oraz mieć kilka postaci. Czym dokładnie zajmuje się farmaceuta? Jakie specjalizacje istnieją w takim zawodzie? Sprawdźmy to! 

Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/praca-farmaceuty/

Farmaceuta – czym się zajmuje?

Do jego głównych zadań będzie należało zajmowanie się obsługą klienta, który przyszedł do apteki po leki. Taka praca uzależniona jest jednak od wielu czynników. Między innymi będzie zależało to od miejsca, w którym jesteśmy zatrudnieni. Aby móc podjąć się takiej pracy musimy być osobą bardzo zorientowaną w temacie leków, a także ich składów i działania. Dodatkowo musimy wiedzieć, jakie leki podawać któremu pacjentowi, tak aby zadziałały jak najlepiej. Prawo zobowiązuje farmaceutów do zaproponowania tańszych zamienników, o ile takie w ogóle istnieją kropkę skoro aptek posiada szerszy zakres usługowy, niż tylko sprzedawanie leków. W aptekach znajdują się również w ograniczonym zakresie produkty, które dostępne są tylko tam. Muszą być one jednak zgodne z receptą oraz działaniem.

Farmaceuta – jakie specjalizacje może mieć?

Jeżeli chodzi o rozwój zawodowy w tej profesji dobrze jest doszkalać się po ukończeniu uczelni wyższej. W taki sposób możemy wybrać jedną z wielu specjalizacji, które wymagają dodatkowego zaliczenia zajęć praktycznych. Spośród istniejących do wyboru mamy specjalizację: 

  • farmacja apteczna, 
  • farmacja przemysłowa, farmacja szpitalna, 
  • farmacja kliniczna, 
  • toksykologia,
  • farmacja leków roślinnych.

Kariera farmaceuty – rozwój zawodowy

Ukończenie studiów farmaceutycznych jest to podstawa, a także baza wiedzy przydatnej do wykonywania zawodu właśnie farmaceutyka leki oraz chemia jednak stale się rozwija. Obecnie powstają coraz to nowsze substancje, pomysły, a także technologia wykorzystywana w lecznictwie. To właśnie dlatego istotne jest wymóg, aby co pięć lat poszerzyć swoją wiedzę. Taki obowiązek wymagany jest dla pracowników apteki czy hurtowni farmaceutycznej. Rozliczanie jesteśmy również za udział w szkoleniach, kursach czy różnego rodzaju wydarzeniach publicznych.

Zobacz też: http://www.sisr.pl/farmaceuta-jak-wygladaja-jego-zarobki/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here