Jak tworzyć video w social media

Social media cały czas się zmieniają. Aktualnie, jednym z najpopularniejszych trendów jest komunikowanie się ze swoimi znajomymi i fanami przy pomocy krótszych i dłuższych filmików. Poniżej znajdziecie kilka informacji o tym na co zwracać uwagę przy tworzeniu video w social media.

Dlaczego warto?

Na początek warto sobie uzmysłowić dlaczego warto stawiać na treści video przy promocji swojej firmy. Według raportu IAB video już teraz stanowi ponad 70% ruchu w Internecie, a w kolejnych latach ma przekroczyć 80%.

Ponadto, młodzi ludzie coraz częściej oglądają video na smartfonach, a coraz rzadziej na komputerach stacjonarnych.

Kolejne platformy społecznościowe udostępniają więc coraz więcej możliwości publikowania i obróbki video. Do publikacji video dostosowane są już wszystkie większe platformy, jak: Youtube, Facebook, Instagram, Tit-tok, Twitter, Snapchat, etc.

Z powyższych, chyba najmniej znana jest wciąż jeszcze mało popularna w Polsce aplikacja Tik-tok, na którą warto zwrócić uwagę, bo korzystają z niej głównie najmłodsi – ludzie należący do Generacji Z (Tik-tok umożliwia publikację filmików do 1 minuty, dodawanie ścieżki dźwiękowej, synchronizację ruchu ust z dźwiękiem, etc.).

Na co więc zwracać uwagę przy tworzeniu video w social media?

Content (treść, emocje, długość filmu)

  1. Treść

W gruncie rzeczy, odpowiedź na pytanie o to jakie treści warto publikować w swoim video brzmi „to zależy”. W dużej mierze zależy to od tego do kogo kierujemy swoje treści (młodsi, starsi, fani muzyki popularnej, klasycznej, etc.), jaki produkt / jaką usługę promujemy i jaki efekt chcemy uzyskać dzięki naszemu filmowi. Kierować się powinniśmy tutaj przede wszystkim tymi samymi zasadami, którymi kierujemy się przy tworzeniu wszelkiego rodzaju reklam dla naszych grup docelowych.

Treści, które wzbudzają duże zainteresowanie u szerokiego grona odbiorców dotyczą ważnych społecznie tematów, dlatego, jeśli to możliwe, postaraj się, aby w Twoim video znalazły się odniesienia do społecznie istotnych kwestii (np. równouprawnienie, potrzeby osób niepełnosprawnych, walka z nierównościami społecznymi, etc.).

  1. Emocje

Emocje, które możesz wywoływać u widza mogą być różne. Staraj się jednak, aby raczej były one pozytywne już od początku, żeby nawet jeśli zrezygnuje z oglądania, został z pozytywnym wrażeniem. Pamiętaj też, że poczucie humoru zawsze jest w cenie.

Dobrze jest kontrolować to jakie emocje pojawią się w którym momencie u oglądających, dlatego, choć filmy kręcone ad hoc mogą być interesujące, lepiej mieć stworzony scenariusz filmu i zaplanowane kiedy jakie emocje chcemy wywołać u użytkownika, jaka treść będzie do tego najlepsza, etc.

Warto też pamiętać, że social media są specyficzne ze względu na szybkość/czas trwania interakcji użytkownika z odbieraną treścią, dlatego bardzo ważna jest tutaj stara hitchcockowska zasada – zacznij od ‘trzęsienia ziemi’, a później niech akcja się rozkręca. W video na social media ta zasada jest szczególnie istotna, gdyż ludzie już po kilku pierwszych sekundach będą decydować czy kontynuować oglądanie czy nie i jeżeli w tych pierwszych sekundach ich nie przekonasz do swojego contentu, to jakkolwiek wartościowe nie byłoby zakończenie, praktycznie nikt go nie obejrzy.

  1. Długość filmu

Długość filmu powinno się dostosowywać do platformy społecznościowej, z której korzystamy. Na Snapchata czy Twittera zrobimy krótsze filmy (do 30 sekund), na Facebooka trochę dłuższe (do 5 minut), a na Youtube jeszcze dłuższe (np. kilkanaście minut rozmowy, półgodzinny filmik edukacyjny, etc. – tutaj pamiętaj, że choć dłuższe treści są podobno faworyzowane przez algorytmy Youtube, to nie mogą być zbyt długie, bo zniechęcą użytkowników do oglądania do końca).

Kwestie techniczne (jakość obrazu, ścieżka dźwiękowa, etc.)

Istnieje kilka podstawowych zasad technicznych, o których warto pamiętać przy tworzeniu video do social media.

  1. Pionowe wyświetlanie

Do tej pory w większości poprawnym było wyświetlanie video w poziomie, aktualnie przechodzimy do okresu pionowego wyświetlania. Okazuje się, że teraz to tego typu filmiki mają być modne, gdyż to w pionowy sposób naturalnie korzystamy ze smartfonów.

Wyświetlanie pionowe jest na pewno przyszłością jeśli chodzi o filmiki do Instagrama, który zauważył, że większość osób korzysta z portali społecznościowych na smartfonach i dlatego promuje pionowe video (w IGTV). To oczywiście nie oznacza, że wszystkie filmiki będą pionowe, ale coraz częściej pionowe filmiki będą przyjmowane za naturalne, a być może z biegiem czasu, staną się bardziej popularne niż filmiki poziome.

  1. Jakość obrazu

Generalnie, im lepsza jakość obrazu tym lepiej, niemniej jednak jakość video zrobionego dobrej jakości smartfonem jest wystarczająca do publikowania w social media. Ważne, aby obraz był stabilny (przy dłuższym filmowaniu możemy skorzystać ze statywu). Wystarczający jest tryb 1080p (Full HD).

  1. Jakość dźwięku

Oprócz dobrej jakości obrazu, powinniśmy też zadbać o dobrej jakości dźwięk. Warto pamiętać, że mikrofon, w który wyposażony jest smartfon czy kamera może nie być wystarczający i doposażyć sprzęt w mikrofon zewnętrzny (np. mikrofon kierunkowy), dzięki czemu dźwięk, który będzie towarzyszył naszemu nagraniu będzie najwyższej jakości.

  1. Muzyka filmowa.

Poza dźwiękami nagrywanymi na żywo, do filmu możemy dodać muzykę nagraną wcześniej. Taką muzykę możemy pobrać podobnie jak pobiera się darmowe zdjęcia z sieci. Jeżeli korzystamy z muzyki darmowej, należy wykorzystywać tylko taką muzykę, która jest udostępniana z zastosowaniem do użytku komercyjnego i jeżeli autorzy muzyki sobie tego życzą (CC-BY) odpowiednio oznaczyć w swoim video informacje o autorach muzyki.

Jeżeli tworzymy film na Facebooka lub Instagrama, możemy też skorzystać z Kolekcji nagrań Facebooka, dostępnych na stronie Facebooka.

Warto jednak pamiętać, że na Facebooku bardzo często filmiki wyświetlane są bez dźwięku, więc to obraz musi być głównym argumentem dla oglądających, że warto pozostać z naszym filmikiem na dłużej.

  1. Napisy.

Warto zadbać też o napisy w naszym filmie, które pomogą osobom oglądającym filmik z wyłączonym dźwiękiem.

Kwestie promocyjne

Jeżeli stworzymy już super treściowo i dobrej jakości video, zadbajmy też o odpowiednią promocję naszego video.

  1. Video w postach, profilowe, w tle

Nasze filmy możemy wrzucać jako posty lub stworzyć specjalne video profilowe lub video w tle.

Facebook oferuje możliwość stworzenia wideo w tle (warto sprawdzić wytyczne dotyczące takiego filmu) trwającego 20 do 90 sekund oraz video profilowego (trwającego do 7 sekund).

Na Instagramie przy wykorzystaniu IGTV istnieje również możliwość wyświetlania video w tle przez cały czas.

  1. Zdjęcie do video

Sieci społecznościowe umożliwiają nam wybór odpowiedniego zdjęcia promocyjnego filmu (klatka z filmu, która wyświetla się w podglądzie). Warto zadbać o to, aby zdjęcie to zachęcało ludzi do oglądnięcia naszego wideo.

  1. Tworzenie zwiastunów

Jeżeli nasze video jest dłuższe, warto stworzyć odpowiedni zwiastun, w którym zamieścimy podstawowe informacje na temat video, zachętę do oglądnięcia naszego filmu.

  1. Video live

Jedną z form promocji może być tworzenie video live, które może zapewnić lepsze zasięgi i więcej interakcji z naszym filmem.

  1. Interakcja

Oprócz samego wideo, warto też np. przy ‘live’ pytać (angażować ludzi w komentarze), np. czy nas dobrze widać, czy nas dobrze słychać, etc. oraz można też pytać o treści merytoryczne. Więcej dowiesz się klikając w link – prowadzenie fanpage Brandbay.pl

I bez względu na to czy nasze video było transmisją na żywo, czy nie, warto szybko odpowiadać na komentarze, które ludzie umieszczają pod naszym filmem, gdyż dzięki temu będziemy mieli większe zasięgi.

Powodzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here