Dysk hybrydowy – czy warto?

Zależy Ci na wyjątkowej pojemności Twojego laptopa, bo potrzebujesz naprawdę dużo miejsca na różne dane? Poza tym chcesz, aby szybko reagował na polecenia i uruchamiał się niemal w mgnieniu oka? Dysk hybrydowy jest dla Ciebie idealny!

Wybierając lub konfigurując komputer, weź pod uwagę kilka elementów specyfikacji, m.in. procesor, kartę graficzną, pamięć RAM, ale też rodzaj i pojemność dysku. Na komfort pracy oraz prędkość i czas działania sprzętu na baterii duży wpływ ma właśnie dysk – jeśli zastanawiasz się, jaki wybrać, poniżej znajdziesz kilka porad.

Określ swoje potrzeby

Zanim zaczniesz oglądać poszczególne modele komputerów, zastanów się, do czego urządzenie będzie Ci służyć. Inne urządzenie dedykowane jest dla graczy, inne jako laptop biznesowy czy domowe centrum rozrywki. Od tego w dużej mierze zależy także wybór dysku, jaki znajdzie się w Twoim komputerze.

Jeśli potrzebujesz szybkiego, ale też ogromnego dysku na filmy, muzykę, zdjęcia itd., napęd hybrydowy SSHD będzie najlepszym rozwiązaniem. To połączenie standardowego dysku twardego HDD oraz modułu pamięci flash SSD w jednej obudowie.

Dzięki temu SSHD oferuje atuty obu technologii – szybkość odczytu oraz dostępu do danych właściwą dla SSD oraz dużą pojemność oferowaną przez tradycyjne dyski HDD, które nie są jednak demonami szybkości.

Szybkość to podstawa?

Porównanie szybkości dysku SSD do HDD to jak porównanie samochodu sportowego do rodzinnego vana. Wielu użytkowników dziwi się, że nowy laptop z Core i7 oraz 8 GB RAM-u i dyskiem HDD nie zachwyca szybkością, mimo teoretycznie dobrych parametrów. Można to dostrzec niemal na każdym kroku, m.in. podczas uruchamiania systemu i aplikacji, skanowania, a nawet przenoszenia plików. Dobrym wyborem będzie zatem dysk hybrydowy, który powinien idealnie połączyć Twoje potrzeby z budżetem.

Jak działa dysk hybrydowy?

Dysk hybrydowy wyposażony jest w układ sterowania, który zapamiętuje, z których danych użytkownik najczęściej korzysta, a następnie przenosi je do pamięci flash. Co więcej, dostosowanie się do zmieniających się nawyków użytkownika nie zajmuje mu dużo czasu.

W rezultacie laptop działa szybciej i efektywniej, szybko i płynnie startuje też system operacyjny i wybrane programy. Jeśli zależy Ci na wyjątkowo ekspresowym działaniu, wybierz dysk o dużej pojemności pamięci flash, gdyż gwarantuje to szybsze działanie komputera.

SSHD – kompromis w rozsądnej cenie

Dysk hybrydowy jest zatem doskonałym rozwiązaniem dla tych użytkowników, dla których priorytetami są szybkość oraz pojemność, a także przystępna cena. Sam dysk SSD kosztuje znacznie więcej – hybryda stanowi optymalny kompromis między niedrogim, pojemnym, ale stosunkowo wolnym tradycyjnym dyskiem HDD a szybkim i drogim SSD.

Poza tym nie musisz też wymieniać całego sprzętu – w swoim laptopie z dyskiem HDD możesz wymienić tradycyjny napęd na dysk hybrydowy. Z nowych modeli aktualnie dostępnych na rynku polecamy z kolei wybrany laptop Lenovo z dyskiem SSHD z linii ThinkPad, IdeaPad lub Yoga. Dyski hybrydowe nowoczesnej generacji świetnie sprawdzają się w praktyce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here