Iphone czy telefon z Androidem

Z pewnością każdy właściciel smartfona spotkał się z określeniami Android oraz iOS. Są to dwa najpopularniejsze systemy, które pojawiają się w niemal we wszystkich telefonach komórkowych. Który z nich jest lepszy? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdy ma inne potrzeby i upodobania. Warto jednak poznać najważniejsze różnice oraz podobieństwa między tymi systemami, aby świadomie wybrać urządzenie, które będzie najbardziej dostosowane do Twoich potrzeb.

iOS i Android – co je łączy, a co dzieli?

Wybierając się do sklepu ze smartfonami, praktycznie będziesz miał do wyboru dwa rodzaje urządzeń – telefony od Apple z autorskim systemem iOS oraz wszystkie inne modele, które działają w oparciu o Google i system Android. Chociaż te dwa rozwiązania oferują mnóstwo możliwością, ich producenci mają zupełnie inne podejście do klientów. Android jest uniwersalny i otwarty, natomiast telefony od Apple wręcz przeciwnie. Co je łączy? Stoją na podobnym poziomie wykonania, a ich podstawowe funkcje są do siebie zbliżone. Ponadto miały swój debiut w podobnym czasie – w drugiej połowie 2007 roku. Dzięki temu, że Google stawia na otwartość, każda popularna aplikacja bez problemu będzie działać na systemie z Androidem – wyróżnić tu można na przykład Mapy Google, Gmail czy przeglądarkę Google Chrome. Jednak wiele z tych aplikacji zainstalujemy również na iPhone – niestety nie działa to w drugą stronie. Na telefonach z Androidem nie znajdziemy aplikacji typowo dedykowanych do Apple, takich jak Face Time. Dla większości osób nie stanowi to jednak żadnego problemu, ponieważ producenci tych dwóch systemów operacyjnych oferują setki aplikacji i niemal każda ma swojego odpowiednika na Androidzie i na odwrót.

iOS i Android – co warto o nich wiedzieć?

Czym jeszcze różnią się te dwa najpopularniejsze systemy? Android oferuje użytkownikom większe możliwości dopasowania urządzenia do swoich potrzeb i preferencji. Przykładem może być Huawei p30 PRO używany – z powodzeniem umieścimy w nim różne dostępne widgety oraz będziemy mogli dowolnie rozmieszczać ikony na pulpicie czy konfigurować inne obszary. Jeśli chodzi o telefony od Apple możliwości są dużo bardziej ograniczone – tak naprawdę system ten pozwala jedynie na zmianę tapety oraz dostosowanie kolejności poszczególnych ikon na pulpicie. Jednak iOS ma wiele innych zalet – dużo rzadziej się zacina i płynniej funkcjonuje, nawet przy wielu otwartych aplikacjach. Ma na to wpływ między innymi szybsze czyszczenie pamięci podręcznej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here