Na jakie warunki mogą liczyć programiści za granicą?

Wielu programistów posiadających doświadczenie (lecz nie tylko) w branży IT, decyduje się na wyjazd za granicę. Takie rozwiązanie to szansa na poznanie innych kultur, atrakcyjne warunki pracy, a także realizację ciekawych projektów. Najczęściej specjaliści IT wybierają Wielką Brytanię, Niemcy, Holandię, a nawet USA. Z czym wiąże się decyzja o pracy jako programista za granicą? O czym należy pamiętać i na co można liczyć? W dzisiejszym artykule odpowiemy na te pytania.

Większe zarobki

Z pewnością na pierwszym miejscu należy umieścić zarobki programistów. Nie da się ukryć, że są one o wiele bardziej atrakcyjne niż w przypadku pracy w Polsce, jednak trzeba mieć na uwadze wyższe koszty życia za granicą. Dla przykładu już zarobki Junior Developera mogą oscylować w Londynie w przedziale od 2000£ do 3000£ miesięcznie, natomiast dla doświadczonych developerów mogą one sięgać nawet 9000£ miesięcznie. Nic więc zatem dziwnego, że wizja takich zarobków jest kusząca i wielu programistów decyduje się na wyjazd za granicę.

Mieszkanie

Nie tylko w Polsce firmy IT oferują szereg dodatków, aby przyciągnąć do firmy wyspecjalizowanych programistów. Bardzo często headhunterzy zagranicznych firm oferujący stanowisko pracy polskim developerom gwarantują darmowe zakwaterowanie, co może być ogromnym udogodnieniem, a nawet najważniejszym argumentem przemawiającym za skorzystaniem z oferty pracy. Nie będąc nigdy wcześniej w obcym kraju, przeszkodą może być bowiem znalezienie lokum w pobliżu miejsca pracy, dlatego stosowanie takiego rozwiązania przez firmy IT daje większy komfort psychiczny dla emigranta.

Liczne benefity

Przeglądając liczne ogłoszenia o pracę w sektorze IT można zauważyć również, jak wiele firm oferuje szereg dodatkowych benefitów dla pracowników. Mogą to być m.in. karty upoważniające do korzystania z różnych obiektów sportowych i rekreacyjnych, prywatna opieka medyczna, szkolenia zawodowe, czy dopłaty do wyżywienia. Warto również wspomnieć o szczególnym beneficie oferowanym przez zagraniczne firmy IT w celu zwerbowania wykwalifikowanych pracowników z zagranicy, czyli darmowe szkolenia językowe.

Możliwości pracy zdalnej

Charakter pracy specjalisty IT pozwala na możliwości wykonywania czynności zawodowych bez wychodzenia z domu. Według badań w Polsce tylko połowa pracodawców przychylnie podchodzi do pracy zdalnej, natomiast za granicą nawet 69% firm daje taką możliwość czyniąc stanowisko programisty niezwykle elastycznym i komfortowym. Idąc o krok dalej, wiele firm umożliwia nawet pracę w Polsce przy stawce zagranicznej, jednak takich ofert znajdziemy o wiele mniej.

Podsumowanie

Praca za granicą to ogromne możliwości rozwoju zawodowego dla każdego programisty. Polacy są bardzo doceniani przez zagraniczne firmy ze względu na wysokie kompetencje, dobrą etykę pracy i pracowitość. Warto jednak pamiętać, że pracodawcy wymagają często dobrej znajomości języka obcego dla sprawnej komunikacji wewnątrz zespołu. Nie wszyscy mogą również pozwolić sobie na wyjazd za granicę ze względu na studia, czy rodzinę. Luka na rynku IT jest jednak na tyle duża, że mając odpowiednie umiejętności i doświadczenie można np. zdecydować się na krótki wyjazd w celu podreperowania swojego domowego budżetu.

Programista na emigracji zyskuje również coś bardzo cennego – doświadczenie. Bardzo często za granicą realizowane są o wiele większe i ciekawsze projekty. Przy decyzji o powrocie do Polski, CV programisty prezentuje się o wiele lepiej, a dodatkowa umiejętność posługiwania się obcym językiem, z pewnością nie umknie uwadze pracodawcy.

Źródło: TeamQuest – praca IT

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here