Materiały do zadań specjalnych

Nowe generacje materiałów do zadań specjalnych są coraz chętniej stosowane m.in. w budownictwie. Poniżej krótka charakterystyka wybranych z nich oraz ich najczęstsze zastosowanie. Czym jest PCW trapezowe, poliwęglan itd. – dowiesz się z poniższego tekstu.

Poliwęglan lity – makrolon

Poliwęglan lity wyróżnia się wysoką odpornością na uderzenia oraz odpowiednią przezroczystością i jest dobrą alternatywą dla szkła. Warto zwrócić uwagę na dostępny w ofercie Tuplex materiał o nazwie makrolon. Jest równie przejrzysty, znacznie wytrzymalszy na uderzenia, termoformowalny, dwukrotnie lżejszy, ale praktycznie niezniszczalny, co stanowi jego ogromną przewagę nad szkłem.

Występuje w wersji podstawowej oraz jako ulepszona pod kątem określonych właściwości płyta, np. odporna na zarysowania, o niższej palności itd. Poliwęglan lity wykorzystywany na zewnętrz ma też dwustronne zabezpieczenie przed wpływem promieniowania słonecznego. Przykładowe zastosowanie: zadaszenie, pokrycia dachów różnych budynków (jak m.in. obiekty sportowe, hale itd.), ekrany akustyczne, szyldy reklamowe, tablice, ścianki działowe, sufity podwieszane.

Pokrycia dachowe z tworzyw specjalnych – przegląd

Pokrycia dachowe z tworzyw sztucznych nie są tak powszechne jak blaszane, bitumiczne czy ceramiczne. Rzadko układa się je na dachach domów jednorodzinnych, ale za to świetnie sprawdzą się do wykonania dachu garażu, wiaty, tarasu, hali sportowej, obiektu handlowego itd. Jako materiały specjalne wykorzystywane na zadaszenie można polecić m.in. opisany powyżej poliwęglan komorowy lub lity, ale także PCW faliste oraz lekkie PCW trapezowe.

PCW faliste. Płyty PCW marki np. ONDEX są wytwarzane specjalną opatentowaną metodą dwuosiowego orientowania. Podnosi to własności materiału, dzięki czemu jest on dużo bardziej wytrzymały od tradycyjnych płyt PCW. Służą jako pokrycia dachowe m.in. altan, pergoli, tarasów, balkonów, wiat, przystanków itd.

PCW trapezowe. Płyty ONDEX są bardziej wytrzymałe od standardowych płyt PCW występujących na rynku. Dodatkowo mają też gwarancję na uderzenia oraz niekorzystne działanie warunków atmosferycznych, np. gradobicia. Podobnie jak płyty PCW faliste są stosowane jako pokrycia dachowe pergoli, tarasów, altanek, balkonów, wiat, przystanków itd.

Materiały z tworzyw sztucznych do krycia dachów mają wiele zalet – m.in. są bardzo wytrzymałe, a także przepuszczają od 20% do 90% światła. Służą jako zadaszenie, ale dodatkowo mogą też doświetlić wnętrze posłużyć jako alternatywa dla szkła.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here