Jak wybrać dobrą agencję pracy tymczasowej

Samodzielne znalezienie pracy tymczasowej może być niekiedy sporym wyzwaniem, zwłaszcza jeśli szuka się zatrudnienia np. poza miejscem zamieszkania. W takiej sytuacji warto zwrócić się po pomoc do agencji pracy. Wybór pośrednika powinien jednak być dobrze przemyślany, dzięki czemu można uniknąć wielu problemów. Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas przeglądania ofert agencji pracy tymczasowej.

Sprawdź legalność agencji pracy

W pierwszej kolejności należy upewnić się, czy wybrany pośrednik działa legalnie. Wystarczy zajrzeć na odpowiednie strony rządowe i poszukać nazwy firmy w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia (KRAZ). Dobrym znakiem jest również obecność certyfikatów od prestiżowych organizacji. Na stronie https://contrain.pl można znaleźć informacje o wyróżnieniu np. przez Konfederację Lewiatan i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, czy agencja pracy współpracuje ze znanymi partnerami np. Powiatowym Urzędem Pracy. Powodem do niepokoju powinny natomiast być problemy ze znalezieniem informacji o sytuacji prawnej agencji. Oszuści na pewno nie trafią do KRAZ-u, mogą również nie być nawet wpisani do Krajowego Rejestru Sądowego. Niskie jakości, choć legalne, firmy z kolei zazwyczaj nie mogą pochwalić się wartościowymi  certyfikatami i partnerstwami.

Przyjrzyj się ogłoszeniu i umowie

Godne zaufania agencje pracy raczej nie mają nic do ukrycia, dlatego ich ogłoszenia są bardzo przejrzyste. Już z treści opisu obowiązków i zasad współpracy z agencją można uzyskać wszystkie najważniejsze informacje dotyczące potencjalnego zatrudnienia. W ofertach agencji pracy Contrain są podane stawki, liczba dni płatnego urlopu czy też koszt zakwaterowania, dzięki czemu osoba zainteresowana stanowiskiem wie, czego może się spodziewać.

W przypadku przejścia do kolejnego etapu rekrutacji warto dobrze przyjrzeć się umowie. Przed podpisaniem warto sprawdzić, czy w dokumencie nie ukryto niekorzystnych dla pracownika zapisów dotyczących np. warunków okresu wypowiedzenia. Dobra agencja pracy na pewno nie będzie też ponaglać i naciskać na natychmiastowe podpisanie umowy. Sygnałem ostrzegawczym powinny być też zawiłość i brak przejrzystości dokumentu.

Poznaj opinie innych klientów

W dobie Internetu selekcja agencji pracy tymczasowej jest naprawdę łatwa. Wystarczy wpisać nazwę firmy w wyszukiwarkę i wejść w zakładkę z opiniami, żeby móc zapoznać się z recenzjami byłych i obecnych klientów. Taka lektura może okazać się bardzo pomocna, ponieważ można z pierwszej ręki dowiedzieć się dość sporo o warunkach zatrudnienia, kontakcie z agencją czy też uczciwości pośrednika.

Wbrew pozorom brak negatywnych opinii również powinien zaniepokoić, zwłaszcza jeśli firma ogólnie nie ma zbyt wielu recenzji. Może to wskazywać na to, że komentarze zamieszczone w sieci są np. usuwane w przypadku krytyki lub pisane na zamówienie. Nieco ostrożnie należy też podchodzić do kwestii polecenia pracy, ponieważ często osoba polecająca dostaje za to bonus pieniężny i niekoniecznie może rzeczywiście być zadowolona z pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here