Dom pasywny – czym jest?

Budowa domu pasywnego jednym kojarzy się z utopią, a innym z wysokimi kosztami takiego przedsięwzięcia, które mogą się nigdy nie zwrócić. Wciąż brakuje przebojowych inwestorów, którzy stawiali by domy o pasywnej charakterystyce w Polsce. Przyczyn takiego trendu należy upatrywać w braku informacji, które pochodzą bezpośrednio od osób mieszkających w domach pasywnych.

Ile trzeba zapłacić za postawienie domu pasywnego o powierzchni 82,5 m2?

Ze względu na to, że okna w budynku muszą być, mamy częsty kontakt zarówno z architektami, inwestorami, jak i wykonawcami. Możemy się od nich dowiedzieć, że najczęściej stawia się domy jednorodzinne, które mają powierzchnię użytkową w granicach od 80 m2 do 140 m2. Za każdym razem, gdy pojawia się na horyzoncie wizja wzniesienia kolejnego takiego budynku, inwestorzy zadają sobie pytanie „ile trzeba będzie zapłacić za takie przedsięwzięcie?”.

Zawsze można w takim przypadku zdać się na dane, które są zawarte w kosztorysie. Jednak niekiedy lepszym rozwiązaniem jest pozyskanie informacji od osób, które już proces inwestycyjny mają za sobą. W przypadku domu pasywnego najlepiej wziąć pod uwagę rzeczywiste dane, które pochodzą od jednego z inwestorów, mianowicie od pana Macieja Sempińskiego, który już mieszka w wybudowanym przez siebie domu pasywnym.

Wśród danych, które pan Maciej podał, jest także informacja o tym, ile zapłacił za postawienie domu pasywnego. Otóż prosty, murowany dom pasywny, który posiada wykończenie w postaci podłóg, płytek i baterii, kosztował go nie więcej niż 360 tys. złotych, pomijając koszty związane z zakupem działki. Uwzględniając ten koszt, można bardzo szybko i w prosty sposób wyliczyć, ile wyniósł całkowity koszt budowy domu o powierzchni 82,5 m2 z pompami ciepła, a także z gruntowym wymiennikiem ciepła:

360 000 zł/82,5 m2 = 4,363 zł/m2

Pan Maciej podał również wyliczenia, które dotyczą kosztów związanych z wytworzeniem ciepłej wody i ogrzewania w sezonie grzewczym. Dane te są liczone od pełnego sezonu grzewczego, który został uwzględniony od momentu, kiedy pan Maciej wprowadził się do budynku. Poinformował on, że wyliczenia były prowadzone od 20 października 2017 roku do 20 marca 2018 roku, czyli równe cztery miesiące. Pan Maciej podał, że zużył 1033,8 kWh energii elektrycznej potrzebnej na wytworzenie ciepłej wody i niezbędnej do ogrzania pomieszczeń. Podał również jednostkowy koszt czystej energii elektrycznej, który wynosi 0,33 zł (za 1 kWh w taryfie nocnej i weekendowej) i 0,70 zł (za 1 kWh w dniach roboczych). Pan Maciej w sezonie grzewczym zużył 646 kWh energii, która kosztuje 0,33 zł i 386 kWh energii w cenie 0,70 zł. Po zsumowaniu otrzymujemy zatem łączny koszt energii poniesionej na podgrzanie wody i na ogrzewanie, który wynosi 483 zł.

Można bardzo łatwo wyliczyć ile kWh pan Maciej zużył na jeden metr kwadratowy:

1033,8 kWh/82,5 m2 powierzchni budynku daje 12,5 kWh/m2 w sezonie grzewczym.

By przekonać się o tym, ile konkretnie zapłacił pan Maciej za energię w ciągu jednego dnia, można dokonać prostego wyliczenia:

483 zł/120 dni daje 4,03 zł

Oznacza to, że w sezonie grzewczym pan Maciej zapłacił tylko 5 groszy za ogrzanie metra kwadratowego domu pasywnego.

Ile kosztuje eksploatacja domu pasywnego o powierzchni 82,5 m2 podczas chłodzenia?

W sezonie letnim pan Maciej zauważył kolejną zaletę pasywnej konstrukcji domu. Mianowicie, kiedy na dworze temperatura sięga w słońcu 43,3 °C, a w cieniu 36,9 °C w domu temperatura utrzymywała się na poziomie 23,1 °C – 24,4 °C. W takim przypadku można sporo zaoszczędzić na wentylacji i chłodzeniu budynku. Na takie działania pan Maciej zużył tylko 0,41 kWh. Jeśli weźmiemy pod uwagę to, że 1 kWh kosztuje średnio 0,47 zł, to otrzymamy:

0,41 kWh * 0,47 zł co daje 19 gr.

Dokładnie 19 gr pan Maciej musiał zapłacić za doprowadzenie 120 m3 świeżego powietrza o temperaturze nie przekraczającej 20 °C. Tak niskie koszty biorą się też stąd, że pan Maciej korzysta z gruntowego wymiennika ciepła, z wentylacji i styropianu, a takie rozwiązania sprawiają, że świeże, chłodne powietrze dociera do wnętrza budynku w sposób naturalny. By można było uzyskać tak zadowalające efekty, warto postawić na wysoką jakość wszystkich elementów, z których składa się budowa w charakterze pasywnym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here