Czy radca prawny może brać udział w postępowaniu karnym?

Jeszcze kilka lat temu zakres usług świadczonych przez radcę prawnego był mocno ograniczony. Aktualnie obowiązują nowe przepisy, dzięki którym może on brać udział w postępowaniu karnym. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby reprezentował on interesy swojego klienta. Sprawia to, że coraz więcej osób decyduje się na wizytę w kancelarii radcowskiej, a nie adwokackiej.

Koniec monopolu adwokatów

Nowe przepisy weszły w życie 1 lipca 2015 roku. To właśnie wtedy przestał obowiązywać monopol adwokatów – wcześniej to wyłącznie oni mogli brać udział w postępowaniach karnych. Radcy prawni mogą pełnić rolę obrońcy. Dla wielu osób jest to bardzo korzystne rozwiązanie. Prawnik bez aplikacji adwokackiej również może reprezentować nasze interesy.

Warto mieć jednak świadomość, że na radców prawnych narzucane są pewne ograniczenia. Nie mogą oni brać udziału w każdym postępowaniu karnym. Przede wszystkim prawnik nie może pozostawać w stosunku pracy do innych uczestników postępowania. W postępowaniu karnym może wziąć udział radca prawny, który świadczy swoje usługi w oparciu o umowę cywilnoprawną.

Łatwiejszy dostęp do pomocy prawnej

Nie każdy radca prawny rozszerzył zakres swojej działalności. Wielu prawników wciąż oferuje wyłącznie konsultacje, czy też pomoc w relatywnie prostych sprawach. Właśnie dlatego przed umówieniem się na wizytę należy sprawdzić zakres oferty. Rozszerzenie uprawnień procesowych miało na celu zwiększenie dostępności pomocy prawnej. W dzisiejszych czasach pomoc fachowców jest łatwo dostępna – zupełnie inaczej było przed wejściem w życie nowych przepisów.

Pomoc radcy prawnego może znacząco przyspieszyć przebieg danej sprawy. Może on pełnić rolę obrońcy, jednak wciąż nie posiada wszystkich uprawnień adwokata. Trzeba o tym pamiętać przed podjęciem ostatecznej decyzji.

Wzrost konkurencyjności rynku

W ostatnich latach uprawnienia radców prawnych oraz adwokatów mocno się do siebie zbliżyły. Sprawiło to, że o wiele większa część społeczeństwa może skorzystać z pomocy wyspecjalizowanego prawnika. Skutkiem zmiany przepisów jest także wzrost konkurencyjności rynku.

Adwokaci nie posiadają wyłącznych uprawnień na udział w postępowaniach karnych oraz karnoskarbowych. Z tego względu ich pozycja na rynku stała się mniej stabilna. Znacząco wzrosło znaczenie kancelarii radcowskich.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Aliant

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here