Biznes franczyzowy sposobem na zarobek

Choć o franczyzie słyszał chyba każdy, niewiele osób tak naprawdę zdaje sobie sprawę z tego, że jest to doskonały pomysł na prowadzenie własnego biznesu. W przypadku franczyzy istnieje możliwość założenia działalności gospodarczej, nawet jeśli nie posiadamy dużej wiedzy na temat prowadzenia firmy czy środków finansowych na jej rozwinięcie.

Czym jest franczyza?

Franczyza to nic innego, jak umowa zawarta pomiędzy franczyzodawca, a franczyzobiorcą. Franczyzodawca to osoba, która prowadzi już swoją firmę i zwykle posiada kilka punktów handlowych lub usługowych na terenie nawet i całego kraju. Tymczasem franczyzobiorca zobowiązuje się na mocy podpisanej umowy otworzyć i prowadzić kolejny taki punkt. Otrzymuje on pomoc franczyzodawcy – nazwę, logo, wiedzę na temat prowadzenia firmy czy formalności, jakich trzeba dopełnić. Franczyza to stosunkowo elastyczna forma prowadzenia działalności gospodarczej, jednak nie można do końca realizować wszelkich swoich pomysłów na rozwój firmy.

Polityka wszystkich punktów handlowych lub usługowych musi być bowiem ze sobą spójna. Szczegółowe zasady współpraca określa umowa franczyzy, która może być dowolnie kształtowana przez strony. Franczyzobiorca zobowiązany jest również płacić na rzecz franczyzodawcy pewną kwotę (zazwyczaj co miesiąc), która może być procentem od zrealizowanych zysków.

Sposób na życie

Warto podkreślić, że franczyza nie jest sposobem na dodatkowy zarobek po pracy. Niektórzy myślą o niej w tym kontekście, jednak praktyka pokazuje, że aby rozwinąć biznes franczyzowy, trzeba się w niego mocno zaangażować. Często prowadzenie firmy na pełen etat to także wymóg franczyzodawcy. Owszem, franczyzobiorca ma prawo zatrudnić pracowników, jednak musi on działać trochę jak właściciel, trochę jak światowej klasy manager. Bycie właścicielem oznacza w pewnym stopniu przywiązanie do firmy i do jej rozwoju. Nie sposób stale rozwijać firmę, gdy dodatkowo pracujemy na etacie. Franczyza jest więc raczej sposobem na życie, przynajmniej w kontekście zawodowym.

Ile można zarobić?

Franczyzodawcy często kuszą potencjalnych franczyzobiorców wysokimi kwotami, jakie można zarobić w ciągu miesiąca. Tymczasem prawda jest taka, że zarobimy tym więcej, im bardziej zaangażujemy się w prowadzenie firmy. Niestety, pierwsze miesiące prowadzenia własnej działalności gospodarczej oznaczają zazwyczaj straty dla właściciela. Chodzi o to, że musimy przede wszystkim „wyjść na zero”, czyli odzyskać zainwestowany kapitał. Później natomiast możemy realizować zyski. Ile można zarobić na biznesie franczyzowym?

Potencjalnie zadowalające właściciela dochody oscylują w okolicach kilku tysięcy złotych. Tyle rzeczywiście można zarobić, jeśli nieco zaangażujemy się w prowadzenie firmy. Niemniej jednak możemy osiągać również o wiele większe zyski. Franczyzodawcy zwykle muszą jednak otrzymać swego rodzaju „odstępne” w wysokości określonego procentu od zrealizowanych zysków. Im więcej zarobimy, tym więcej musimy oddać franczyzodawcy. Pomimo to biznes franczyzowy wydaje się być bardzo opłacalny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here