Krótki poradnik o kredytach hipotecznych

Kredyty hipoteczne – czym jest wkład własny i zdolność kredytowa? Odpowiedź na te oraz wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule.

Kredyt hipoteczny – podstawy na początek

Większość dorosłych ludzi mniej więcej zdaje sobie sprawę z tego, czym jest kredyt hipoteczny – to oczywiście pożyczka z banku, której zabezpieczeniem jest zastaw określonej nieruchomości. Z praktycznych informacji warto zaznaczyć, że umowa o kredyt hipoteczny zwykle obowiązuje przez kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat, gdyż jest zawierana na bardzo wysokie kwoty. Bardzo istotnymi pojęciami w kontekście uzyskania kredytu hipotecznego są: wkład własny oraz zdolność kredytowa. Warto się z nimi zapoznać, aby wymiernie zwiększyć swoje szanse na pozytywną odpowiedź ze strony banku.

Od pewnego czasu do uzyskania kredytu hipotecznego niezbędne jest posiadanie wkładu własnego w wysokości 20% wartości nieruchomości. W poprzednich latach wymagany był niższy wkład własny lub też w ogóle nie obowiązywał, warto jednak podkreślić, że stanowi on pewnego rodzaju poświadczenie ze strony pożyczkobiorcy, że dysponuje on fizycznymi środkami na część inwestycji. Niektóre banki decydują się na udzielanie kredytu hipotecznego na preferencyjnych warunkach – wkład własny może wtedy wynosić 10% wartości nieruchomości, konieczne jest jednak dodatkowe zabezpieczenie pożyczki.

W perspektywie ubiegania się o kredyt hipoteczny kluczowa jest również zdolność kredytowa, która musi osiągnąć zadowalający dla banku poziom. Banki zdolność kredytową określają według powszechnych kryteriów, lecz jednocześnie w sposób indywidualny, co znaczy, że odmowa udzielenia kredytu hipotecznego w jednym banku nie przekreśla szans na dostanie pożyczki w innych instytucjach finansowych. Dzięki zdolności kredytowej bank jest w stanie określić, jaka może być maksymalna kwota kredytu oraz jakie są możliwości terminowej spłaty zobowiązania. Decydują o tym takie czynniki jak wysokość i źródło posiadanych dochodów, wiek kredytobiorcy, wydatki, spłacane pożyczki i inne zobowiązania oraz historia kredytowa. Przed ubieganiem się o kredyt hipoteczny warto wziąć to pod uwagę i w miarę możliwości poprawić swoją sytuację w wymienionych dziedzinach, aby tym samym zwiększyć szansę na otrzymanie środków od banku.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego – od czego zależy?

Zasadniczym kosztem kredytu zawsze są odsetki, które bank otrzymuje dzięki uprzednio podpisanej umowie. Ich wysokość może być różna i zależy głównie od oprocentowania pożyczki. W Polsce najwięcej udziela się kredytów hipotecznych w rodzimej walucie oraz przy zmiennym oprocentowaniu, na nie z kolei największy wpływ ma stawka WIBOK oraz marża banku. Pierwszy z wymienionych czynników to poziom oprocentowania, na mocy jakiego polskie banki udzielają pożyczek innym bankom na rynku międzynarodowym, drugi natomiast jest stałą oprocentowania kredytu określaną przez bank. Na jej wielkość wpływ ma m.in. wysokość udzielanego kredytu oraz wkład własny kredytobiorcy. Zasadniczo celem klienta powinno być uzyskanie kredytu hipotecznego przy jak najmniejszym oprocentowaniu, odsetkach i opłatach dodatkowych. W tym celu przejrzyj szczegółowo oferty wielu banków, a w razie pytań lub wątpliwości skontaktuj się z doradcami lub pracownikami placówki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here