Najpopularniejsze minikomputery – który wybrać?

0
3073

Minikomputery to narzędzia cenione przez elektroników i robotyków. Są przydatne ze względu na swoją uniwersalność oraz dużą oszczędności czasu i pracy. Natomiast dla początkujących programistów lub elektroników tego typu urządzenia stanowią znakomite narzędzie do nauki.

Najpopularniejsze minikomputery

Arduino i Raspberry Pi są powszechnie uważane za jedne z najpopularniejszych płytek rozwojowych. Oba produkty stanowią doskonałe narzędzia do nauki oraz wykonywania w pełni funkcjonalnych urządzeń. Popularność obu modeli sprawiła, że to właśnie do nich znajdziesz na rynku najwięcej „podróbek” oraz w pełni kompatybilnych nakładek i akcesoriów. Do Raspberry Pi można znaleźć wiele nakładek, które sprawią, że stanie się ono urządzeniem multimedialnym do odtwarzania filmów, muzyki i gier, aparatem fotograficznym, centrum sterowania zaawansowanego systemu inteligentnego domu lub routerem WiFi. Arduino również stanowi doskonałą bazę do wielu urządzeń – między innymi jako element wspomagający pracę systemu inteligentnego domu. Oba minikomputery są łatwo dostępne w sklepach ze sprzętem komputerowym, z częściami do elektroniki lub robotyki (na przykład na stronie botland.com.pl/pl/)

Początkujący elektronik i Arduino

Jeżeli jesteś osobą, której zależy na poznaniu podstaw robotyki, powinno Ci zależeć również na poznaniu podstaw elektroniki, elektroniki cyfrowej i programowania. Podczas korzystania z Arduino będziesz mógł w prosty i przystępny sposób nauczyć się podstaw każdej z tych trzech dziedzin. Bardzo dużym atutem korzystania z takich rozwiązań jest fakt, że możesz sprawdzić wszystko w praktyce – cała praca, którą wykonujesz, nie jest już tylko wynikiem na papierze lub odpowiednim hasłem na ekranie komputera. Wykonując projekty na Arduino, będziesz miał szansę fizycznie doświadczyć efektów swojej pracy – na przykład, kiedy zbudujesz i zaprogramujesz prosty zegarek oparty o Arduino. Uzyskane efekty dają poczucie dużej satysfakcji i silnie motywują do dalszego rozwijania. 

Raspberry Pi dla każdego

Raspberry Pi to platforma komputerowa zamknięta w formie urządzenia wielkości karty kredytowej. Najnowszy model to jedna płytka z obwodem drukowanym, gdzie wlutowany jest silny mikroprocesor, dostępne są złącza takie jak HDMI, kilka portów USB, 40 x GPIO, CSI, DSI, jest wyposażona w interfejsy bezprzewodowej łączności Wi-Fi (2,4 GHz, 5 GHz 802.11b/g/n/ac), Bluetooth 5.0 oraz w Ethernet (RJ45). Procesor takiego urządzenia jest zbudowany z czterech rdzeni, z których każdy taktuje z częstotliwością 1,2 GHz. Rozmiar pamięci RAM w zależności od wersji waha się między 1 GB a 4 GB. 

To urządzenie, które może zastąpić komputer osobisty. Jest przystosowany do instalacji systemu operacyjnego (najczęściej Windows lub Linux), możesz do niego podłączyć klawiaturę, mysz oraz monitor i korzystać, jak ze zwykłego komputera. To tylko jedna z bardzo wielu możliwości, w jaki sposób można wykorzystać taki sprzęt. Pierwszy model powstał w zamyśle, aby wspierać naukę podstaw informatyki i do tego celu znakomicie się nadaje. Osoby zainteresowane programowaniem oraz elektroniką mogą zbudować dowolne urządzenie, którego część logiczną będzie stanowił Raspberry Pi z zaimplementowanym kodem. Na rynku jest dostępnych wiele akcesoriów i nakładek pochodzących bezpośrednio od oficjalnych twórców (Raspberry Pi Foundation) oraz od innych firm. Znakomitym przykładem są wszelkie nakładki, które czynią Raspberry Pi urządzeniem multimedialnym (na przykład odtwarzanie filmów i muzyki), albo imitują konsolę do gier. WIelu użytkowników wykorzystuje Raspberry Pi, jako centralny element sterujący systemem inteligentnego budynku. 

Studenci oraz domowi majsterkowicze często wykorzystują “malinkę”, jako podstawę przy tworzeniu inteligentnych robotów lub innych skomplikowanych urządzeń.

Łatwa pomoc

Minikomputery, które zostały opisane powyżej, charakteryzują się dużą popularnością na całym świecie – dzięki temu dostępne jest wiele materiałów edukacyjnych, które ich dotyczą. Internet pełny jest gotowych projektów opartych na o działanie konkretnych modeli. Przede wszystkim osoba zainteresowana jest w stanie w krótkim czasie znaleźć pomoc w środowisku ludzi, którzy korzystali już z takiego samego sprzętu – porady najczęściej można uzyskać na popularnych forach internetowych (takich jak Forbot czy Elektroda).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here