Jak zadbać o swój sklep internetowy

W dzisiejszych czasach ciężko jest wypromować i utrzymać swoją działalność nie posiadając witryny internetowej, oferującej nasze produkty. Jest to spowodowane tym, że internet stał się już niemal codziennością nie tylko wśród młodych, ale i starszych osób. Znacznym tego czynnikiem może być obecna pandemia, przez którą wielu ludzi nauczyło się łatwo i wygodnie płacić rachunki, a także kupować potrzebne im rzeczy.

Posiadając jednak swój sklep internetowy, warto jest nim dobrze zarządzać i pielęgnować w każdej postaci. Skończyły się czasy, w których ładny obrazek wystarczył, by przyciągnąć oko klienta. Aktualnie strona musi być przejrzysta, spójna i sprawnie działająca.

Hosting – rzecz pierwszorzędna

Aby nasza strona internetowa w ogóle ruszyła, potrzebne jest skorzystanie z usług hostingowych. To znaczy, że wykupujemy miejsce na dysku u firmy posiadającej serwery. Dzięki temu nasza witryna będzie widoczna w sieci przez cały czas. Ważne jest, aby korzystać z usług firm, które są już na rynku jakiś czas i mają sprawdzone opinie. W przeciwnym wypadku, sklep internetowy może wolno się ładować lub mogą występować problemy z działaniem z powodu przeciążeń sieciowych.

Firmy hostingowe oferują pakiety. Warto jest więc wybrać ten z ilością miejsca dyskowego adekwatną do wymiarów strony, ponieważ ten czynnik również wpływa na prędkość ładowania się witryny.

Systemy zarządzania treścią czy klasyczne rozwiązanie?

Wiele osób może pamiętać strony pisane w językach html i css, jednak biorąc pod uwagę aktualne trendy, możemy co najwyżej wspomnieć o nich nostalgicznie. Systemy zarządzania treścią dzięki swojej wygodzie oraz prostocie stały się najpowszechniejszą metodą tworzenia witryn internetowych. Najpopularniejszym z nich jest WordPress, będący najczęściej stosowanym we wspomnianych sklepach internetowych. Z jego pomocą, mając stworzony wcześniej szablon strony, możemy dowolnie wprowadzać na nim zmiany oraz zarządzać jego treścią.

Hosting

Pozostałymi systemami, również polecanymi przez użytkowników są Joomla, Drupal oraz PrestaShop. Są one równie dobrymi silnikami stron internetowych oraz dobrze nadają się do zasilania blogów czy stron informacyjnych.

Badania użyteczności jako przydatne rozwiązanie

Rozwiązaniem, które znacznie pozwala wspomóc ruch na stronie są badania UX. Dzięki nim, możemy poznać przyczyny ograniczonej aktywności na witrynie i zacząć dążyć do tego, by je wyeliminować. Badania te przeprowadza się na wiele różnych sposobów.  Przykładowo metoda IDI, która polega na przeprowadzaniu wywiadów z losowym użytkownikiem, może okazać się pomocna chociażby w określeniu położenia obiektów na stronie. Użytkownik mający przed sobą witrynę zostaje zapytany, czy na pierwszy rzut oka dany obiekt jest dla niego widoczny.

Badań UX używa się również w metodach porównawczych. Przykładowo, użytkownikom serwowane są dwa szablony stron, a ci stwierdzają, z której korzysta im się lepiej. Innymi przykładami badań mogą być eyetracking, analizy przeprowadzane przez ekspertów w dziedzinie UX oraz clicktracking.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here