Czym jest system MES?

System MES (z ang. Manufacturing Execution System), to System Realizacji Produkcji. Jest to rodzaj oprogramowania, które współdziała z modułami z zakresu automatyki. Dzięki temu systemowi można skutecznie monitorować wiele różnych procesów produkcyjnych, a także analizować je dzięki zebranym informacjom za pomocą tego oprogramowania.

Z jakich elementów składa się system MES?

System MES jest niezwykle uniwersalnym oprogramowaniem, które może być stosowane w wielu różnych branżach przemysłowych. Wszechstronność systemu MES nie byłaby możliwa, gdyby nie to, że oprogramowanie składa się z wielu elementów, które są ze sobą zintegrowane, a także pozostają kompatybilne z wyposażeniem informatycznym przedsiębiorstwa.

Do podstawowych elementów systemu MES można zaliczyć serwer z bazą danych, automatykę (w tym odpowiednio dobrane sterowniki), maszyny (urządzenia, za pomocą których można komunikować się z serwerem i innymi urządzeniami; maszyny te umożliwiają ponadto prezentację danych i ich odczyt), a także oprogramowanie (program, bądź aplikacja wyposażona w odpowiedni interfejs), za pomocą którego można w danej firmie odczytywać, wprowadzać i zapoznawać się z informacjami zebranymi w bazie danych, a także przetwarzać te informacje przy użyciu maszyn.

Do czego służy system MES?

System MES pozwala w znacznym stopniu poprawić wydajność wszystkich procesów produkcyjnych. Pracownicy na poszczególnych stanowiskach mają większą świadomość tego, w jakim stopniu wykorzystywane są moce produkcyjne.

Korzystając z systemu MES, można również usprawnić komunikację na linii kierownik-operator, a także pracownik-urządzenie. Dzięki temu systemowi można więc lepiej zorganizować pracę zarówno maszyn, jak i personelu.

System mes – korzyści dla firmy

Dzięki systemowi MES można uzyskać informacje dotyczące czasu, ilości, a także tego, jaką jakość prezentują wykonane produkty. Kierownicy podejmują więc słuszne, optymalne decyzje, dzięki którym udaje się zredukować koszty, poprawić wydajność pracy i jakość produkcji, czy skrócić czas potrzebny na wyprodukowanie wyrobu.

Ponadto park maszynowy jest lepiej zarządzany, co przekłada się na jego większą produktywność. Tym bardziej, że za pomocą oprogramowania udaje się również zwiększyć dostępność maszyn.

Artykuł przygotowany we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here