Czy franczyza się opłaca

Wielu z nas znudzonych jest pracą na etacie. Można powiedzieć, że stale poszukujemy czegoś nowego i czegoś, co da nam większą swobodę działania. Każdy z nas choć raz miał pomysł na własny biznes, niemniej jednak zwykle otwarcie nowej działalności wiąże się z ogromnym ryzykiem.

Okazuje się, że marka w pierwszej kolejności musi zdobyć zaufanie wśród klientów, a także zyskać sobie ich przychylność. Promocja i jej rozpowszechnianie są jednym z najbardziej żmudnych działań, jakie stają przed nowym przedsiębiorcą. Z pomocą przychodzi więc biznes franczyzowy. Sprawdź czy taki sposób prowadzenia działalności się opłaca.

Koszty ponoszone na poczet franczyzy

Każda działalność, bez względu na jej charakter i późniejsze funkcjonowanie, a także zasady na jakich została założona, wiąże się pewnymi kosztami. Jest to swojego rodzaju inwestycja na poczet przyszłych korzyści. Jak wyglądają więc koszty, które wiążą się z działalnością na zasadzie franczyzy? Otóż można je podzielić na dwie kategorie:

  • koszty związane z samym rozpoczęciem działalności
  • koszty nazywane kosztami stałymi

Czym są więc koszty na rozpoczęcie działalności? Otóż możemy do nich zaliczyć wszystkie te wydatki, które związane są z wynajęciem lokalu, a także z zakupem lub wypożyczeniem niezbędnego sprzętu, w który ten lokal trzeba wyposażyć, oczywiście w zależności od branży w której planujemy rozpocząć działalność franczyzową. Cena lokalu będzie uzależniona w głównej mierze od jego metrażu, a także lokalizacji w której się znajduje. Trzeba także wziąć pod uwagę, że konieczne może być odpowiednie dostosowanie lokalu- szczególnie w przypadku franczyzy gastronomicznej, gdy każdy lokal ma być urządzony w ten sam sposób.

Poza ceną lokalu, jego odpowiednim przystosowaniem i wyposażeniem, należy także doliczyć wszystkie te wydatki, które związane będą z opłatą licencyjną. Oznacza to poniesienie kosztów za możliwość użytkowania logo i nazwy franczyzodawcy. Przejdźmy teraz do kosztów stałych. Do nich możemy zaliczyć przede wszystkim tak zwaną opłatę franczyzową, która zależy całkowicie od tego jaki jest zakres współpracy pomiędzy franczyzodawcą, a franczyzobiorcą. Dodatkowo możemy uwzględnić także opłaty ponoszone na poczet wynajętego lokalu jak np. czynsz i pozostałe media, a także opłaty związane z zakupem towarów.

Dodatkowe informacje: Jeżeli szukasz aktualnych informacji na temat rynku franczyzowego, sprawdź portal Franczyza w Polsce – dowiedz się więcej.

Zysk z działalności franczyzowej

Zysk przedsiębiorców działających na franczyzie jest zależny od wielu czynników. Zwykle wyróżnia się lokalizację danego punkty, a także docelową grupę klientów. Nie da się ukryć, że własna praca i wkład przedsiębiorcy, również będzie miał wpływ na zyski z franczyzy. Nie jest możliwe osiągnięcie sukcesu bez ciężkiej pracy i odpowiedniego zarządzania firmą.

Kolejno przychód będzie uzależniony od tego, jak długo lokal funkcjonuje. Z biegiem czasu, firma stanie się rozpoznawalna i popularna, a co za tym idzie będzie szybciej zyskiwała nowych, lojalnych klientów. Niemniej jednak, ciężko określić jednoznacznie jakie będą zyski z działalności franczyzowej. Na samym początku trzeba się liczyć z kosztami, które dzięki ciężkiej pracy i zaangażowaniu wrócą do nas nawet w podwójnej ilości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here